Historia

Początki naszego przedszkola sięgają roku 1946, kiedy to przedszkole mieściło się w budynku II LO przy obecnej ulicy Piłsudskiego. W przedszkolu utworzone były wtedy 3 liczne grupy.

Przepełnione grupy, tzw. „wyż demograficzny” oraz starania o nowe lokum wprowadziły przedszkole na „nową drogę”.

Od 20 lipca 1979r, w przeddzień Święta 22 lipca, rozpoczyna się nowy rozdział w życiu przedszkola nr 11.To właśnie tego dnia jak czytamy w kronice: „w międzynarodowym Roku Dziecka, w roku doniosłego jubileuszu 35 lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, społeczeństwo Zabrza przekazało nowy budynek przedszkola przy ul. Fredry z życzeniami, aby jak najlepiej służyło zabawie i wychowaniu”.

W uroczystościach uczestniczyło wiele „osobistości” między innymi ówczesny prezydent Zabrza i sekretarz KW PZPR, władze oświatowe, partyjne oraz delegacja węgierska.

Wybudowany budynek mieścił w sobie 4 oddziały oraz dużą salę gimnastyczną. Każdy oddział posiadał swoją łazienkę i mały pokoik, który służył do przechowywania pomocy dydaktycznych, sprzętu audiowizualnego, a w oddziałach na parterze  służył jako przechowalnia pościeli i leżaków. Ponadto przedszkole posiadało dużą szatnię dla dzieci oraz hol dla rodziców odbierających dzieci. Nowe przedszkole stwarzało doskonałe warunki do pracy z dziećmi, a dzieciom do zabawy i nauki.

Przedszkole w pierwszym roku istnienia na nowym miejscu liczyło 4 oddziały, piąty znajdował się w dawnym budynku, czyli w II LO.

Od 1981 roku z powodu ciągle zwiększającej się liczby dzieci kosztem likwidacji sali gimnastycznej utworzono piąty oddział przy ul. Fredry.

W latach 2001 – 2011 przedszkole zmienia się wewnątrz i zewnątrz. To czas remontów (łazienek, sal, wymiany parkietów, okien, drzwi) i wymiany sprzętów i pomocy dydaktycznych na nowe.

Zmiany następują też w otoczeniu przedszkola wycięte zostaje drzewo przy wejściu do budynku jego miejsce zajmują iglaki, zazieleniany jest cały ogród.

Obecnie przedszkole to przyciągający już z zewnątrz swoim wyglądem budynek ze wspaniałym zapleczem. A wokół  zadbany zielony, ogrodzony i  zapewniający bezpieczną zabawę ogród  przedszkolny.